Events

CETC Conferences Logo


Intro: Inicjatywa CETCFacebook fan page

Bratysława

Region:    Język: 
Region Bratysława utworzony został w grudniu 2001 roku. Region leży w zachodniej części Słowacji. Z zachodu graniczy z Austrią, z południa z Węgrami, a ze wschodu z województwem trnawskim. Region leży u podnóża Małych Karpat. Przez województwo przepływa Dunaj. Powierzchnia regionu to 2052 km˛. Rejon wokół Bratysławy zamieszkuje 600 tys. mieszkańców. Centrum administracyjnym regionu jest Bratysława, stolica państwa. Bratysława jest największym ośrodkiem przemysłowym, kulturalnym i naukowym Słowacji. Historia miasta sięga II wieku p.n.e., kiedy na terenach obecnej stolicy zamieszkiwali Celtowie. W latach 1563-1830
Bratysława była Stolicą Królestwa Węgierskiego. Działa w niej wiele uczelni wyższych, np. Uniwersytet Kodeńskiego, Słowacki Uniwersytet Techniczny, Akademia Sztuk Pięknych itd.

W regionie rozwinął się przemysł chemiczny, motoryzacyjny, poligraficzny, przetwórstwo spożywcze. Bratysława jest także portem śródlądowym na Dunaju jednym z największych w Europie Środkowej. Region Bratysława jest częścią europejskiej strefy ekonomicznej Wiedeń – Bratysława – Győr i najbardziej produktywnym regionem Słowacji, generując blisko 24% słowackiego PKB. Na nizinnych terenach wokół miasteczka Malacky, odległego od stolicy o kilkadziesiąt kilometrów, żywo rozwija się przemysł, natomiast tereny z długowieczną tradycją uprawy i produkcji wina zachęcają do odwiedzenia średniowiecznych miasteczek, przez które wiedzie atrakcyjny dla turystów szlak tzw. szlak winnej latorośli. Nad Słonecznymi Jeziorami, w miasteczku Seniec chętnie odpoczywają nie tylko mieszkańcy pobliskiej Bratysławy, ale także turyści z kraju i zagranicy.

Region Bratysława, a w szczególności miasto Bratysława, jest skrzyżowaniem ważnych korytarzy transportowych. Układ sieci dróg regionu jest dobrze rozwinięty i bazuje na drogach: E65 do Czech i na Węgry; E75 (D61) do Austrii oraz E57 do Polski i na Ukrainę; D2 z Brna w Republice Czeskiej przez Malacky, Bratysławę, w kierunku na Rusovce i Moson na Węgrzech; D1 ze skrzyżowania z D2 w Bratysławie w kierunku autostrady TrnavaŽilina, D4 z granicy austriackiej do autostrady D2 blisko
przejścia granicznego Jarovce. Regionalne drogi drugiej klasy zapewniają funkcjonalne powiązania wewnątrzregionalne. Międzynarodowa arteria kolejowa E61 przebiega przez region w kierunku Czech i Węgier oraz E63 do Polski i na Ukrainę. Łączna długość sieci dróg samochodowych to 1 676 km. Międzynarodowa arteria kolejowa E61 przebiega przez region w kierunku Czech i Węgier oraz E63 do Polski i na Ukrainę.

Rozbudowa i modernizacja infrastruktury, służącej wzmocnieniu konkurencyjności i spójności regionu i związanej ze Środkowoeuropejskim Korytarzem Transportowym, przyczyni się do stworzenia korzystnych warunków przepływu ładunków i sprostania prognozowanym przepływom. Umożliwi funkcjonowanie połączenia Bałtyk-Adriatyk, pozytywnie wpływając na rozwój ekonomiczny i przyszły kształt Regionu Bratysławy.

(c) 2008 by Central European Transport Corridor. All rights reserved. Designed by Mediastar
© 2008 by Central European Transport Corridor. All rights reserved. Designed by Mediastar
Design by Media Star