Events

CETC Conferences Logo


Intro: Inicjatywa CETCFacebook fan page

Varazdin

Region:    Język: 
Powiat Varaždin znajduje się na północy Chorwacji, blisko granicy ze Słowenią i Węgrami. Obejmuje obszar 1.261 km2 i liczy 190 tys. ludności. Od północy powiat Varaždin graniczy z powiatem Međimurje, od południowego zachodu z powiatem Krapina-Zagorje, od południa z powiatem Zagrzeb, a od południowego wschodu z powiatem Koprivnica-Križevci. Głównymi miastami powiatu Varaždin są Varaždin, Ivanec, Ludbreg, Lepoglava, Novi Marof oraz Varaždinske Toplice. Pomimo tego, że zalicza się do najmniejszych spośród 22 powiatów kraju, Varaždin jest jednym z najlepiej rozwiniętych regionów i powiatów Chorwacji.

Głównym ośrodkiem miejskim i administracyjnym regionu jest miasto Varaždin, liczące około 50 tys. mieszkańców. Varaždin słynie z barokowego splendoru, muzyki i sztuki, nietkniętej dzikiej przyrody i unikalnej scenerii; stanowi jeden z najbardziej atrakcyjnych turystycznie regionów Chorwacji. Ponadto w XVIII w. Varaždin był stolicą Chorwacji.
Obecnie powiat Varaždin stanowi ważny region Chorwacji z intensywną produkcją przemysłową i działalnością handlową oraz silnym sektorem finansowym. Wysoka jakość produktów i usług oferowanych przez firmy powiatu gwarantuje jego pomyślny rozwój gospodarczy na rynku globalnym. W gospodarce powiatu Varaždin dominuje produkcja przemysłowa, skoncentrowana szczególnie w następujących branżach: przetwórstwo produktów mleczarskich, produkcja napojów, pakowanie wyrobów mięsnych, przemysł odzieżowo-włókienniczy, metalurgiczny, produkcja obuwia skórzanego, wysokiej jakości mebli drewnianych i innych wyrobów z drewna. Powiat Varaždin jako jedyny w Chorwacji więcej eksportuje niż importuje.

Autostrada A4 (część transeuropejskiego korytarza VB i europejskiej trasy E65) biegnie przez powiat Varaždin, łącząc granicę węgierską (na północy) z największymi chorwackimi portami w Rijece i Splicie (na południu) i mijając po drodze stolicę Chorwacji - Zagrzeb. Na kierunku równoleżnikowym (wschód-zachód) główna droga przecina dolinę rzeki Dravy, łącząc Maribor (w Słowenii) z Osijekiem. Linia kolejowa (jeszcze nie zmodernizowana) łączy Varaždin z południem (Zagrzeb), północą (Čakovec, Budapeszt) i wschodem (Koprivnica w transeuropejskim korytarzu kolejowym). Nowoczesną dwutorową linię kolejową z Zagrzebia do Rijeki planuje się ukończyć do 2012 r.

(c) 2008 by Central European Transport Corridor. All rights reserved. Designed by Mediastar
© 2008 by Central European Transport Corridor. All rights reserved. Designed by Mediastar
Design by Media Star