Events

CETC Conferences Logo


Intro: Inicjatywa CETCFacebook fan page

Opolskie

Region:    Język: 

Województwo opolskie jest położone w południowo-zachodnim regionie Polski - graniczy z Czechami oraz czterema polskimi województwami: dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i śląskim.
Obszar regionu to 9412 km2 (3% pow. kraju), a mieszka tutaj około 1,044 tys. osób (co stanowi około 2,7 % ludności kraju).
Stolicą województwa jest Opole, a większe miasta to przede wszystkim: Kędzierzyn-Koźle, Nysa, Brzeg, Kluczbork, Paczków, Prudnik, Byczyna, Krapkowice, Głogówek, Strzelce Opolskie, Namysłów, Głuchołazy.

Atutem Opolszczyzny jest jej położenie na trasie ważnych linii komunikacyjnych - drogowych, kolejowych, a także odrzańskiego szlaku wodnego.

Przez teren województwa przebiega najważniejsza dla południowej części kraju autostrada A-4, będąca częścią transeuropejskiej trasy Berlin-Kijów.
Na południowej granicy znajduje się sześć przejść granicznych osobowo-towarowych 
z Czechami. Położenie na trasie międzynarodowej magistrali kolejowej wschód-zachód, która w perspektywie ma być włączona do Europejskiego Transportu Kolejowego, stwarza solidne podstawy do dynamicznego rozwoju regionu. Opolszczyzna, to jeden z najlepiej rozwiniętych obszarów kraju
w zakresie infrastruktury - gęstość sieci dróg publicznych wynosi 90,9 km
na 100 km kwadratowych.

Na Opolszczyźnie splatają się różne kultury: polska, śląska, niemiecka, czeska. Dzięki temu Opolanie nauczyli się żyć w tolerancji i zgodzie.

Źródło: www.opolskie.pl/serwis/index.php?id=246


(c) 2008 by Central European Transport Corridor. All rights reserved. Designed by Mediastar
© 2008 by Central European Transport Corridor. All rights reserved. Designed by Mediastar
Design by Media Star