Events

CETC Conferences Logo


Intro: Inicjatywa CETCFacebook fan page

Zagrzeb

Region:    Język: 

Miasto Zagrzeb jest największym miastem w Republice Chorwacji obejmuje 641.355 km2 i liczy 779,145 mieszkańców (dane z 2001)

Jest również kulturalnym, naukowym, ekonomicznym, politycznym i administracyjnym centrum Republiki Chorwackiej oraz siedzibą parlamentu, prezydenta i rząd Republiki Chorwacji.
Pierwsza pisemne wzmianka o Zagrzebiu pojawia się w 1094 roku. .In 1242, Zagrzeb (wtedy Gradec) został ogłoszony Wolnym Miastem Królestwa przez Złotą Bullę wydaną przez chorwacko-węgierskiego króla Belę IV. W 1557 roku, Zagrzeb był pierwszy raz wymieniony jako stolica.
W 1669 jezuici założyli pierwszą Akademię. Rok ten jest uważany jako rok powstania Uniwersytetu w Zagrzebiu,  najstarszego w Chorwacji i jednego z najstarszych w Europie.

W 1776 r. rząd chorwacki przeniósł się z Varaždin do Zagrzebia.
W dniu 25 czerwca 1991 roku parlament chorwacki ogłasza niepodległość i suwerenność Republiki Chorwacji ze stolicą w Zagrzebiu.
Ziemia jakość, korzystne położenie tranzytowe i całkowita infrastruktura komunalna, wykwalifikowana siła robocza, naukowych, ekspert, edukacyjne, zdrowotne, finansowe, bankowe i inne instytucje, tradycja w wykonywaniu różnego rodzaju usługi, wielkości i jakości gospodarki obecnych potencjałów podstawowych w Zagrzebiu strategii rozwijających się.

Najważniejsze gałęzie przemysłu to: produkcja maszyn i urządzeń, chemicznej, farmaceutycznej, tekstylnej, spożywczej i przetwórstwa. Zagrzeb jest ważnym międzynarodowym centrum handlu i biznesu, i transportuje skrzyżowaniu Środkowej i Wschodniej Europy.

Zagrzeb jest  również siedzibą Hazu - Chorwackiej Akademii Nauk i Sztuki.
Miasto Zagrzeb jest odpowiedzialny za 38 instytucji kultury, które obejmują 10 Miasto muzeów, z których najbardziej znaczącymi są Zagrzeb Miejskie Muzeum, Muzeum Sztuki i Rzemiosła oraz  Muzeum Sztuki Współczesnej.

Na podstawie: zagreb.hr


(c) 2008 by Central European Transport Corridor. All rights reserved. Designed by Mediastar
© 2008 by Central European Transport Corridor. All rights reserved. Designed by Mediastar
Design by Media Star