Events

CETC Conferences Logo


Intro: Inicjatywa CETCFacebook fan page

Aktualności


Port inwestuje w stanowisko dla promów w Świnoujściu i nowe nabrzeża przy elewatorze "Ewa" w Szczecinie.
Budowa stanowiska dla promów kursujących między Świnoujściem a Skandynawią ma kosztować około 120 mln zł, z czego 70 mln ma pochodzić z funduszy unijnych. Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA chce ogłosić przetarg na prace budowlane jesienią tego roku. Procedura wyboru wykonawcy może potrwać kilka miesięcy. Prace budowlane ruszą wiosną 2012 r. Nowe stanowisko promowe będzie nosić numer 1 i powstanie na południe od już istniejących, mających numery od 2 do 5. Będzie miało dwie rampy dla aut.

Budowa tego nabrzeża miała być zrealizowana już kilka lat temu, kiedy PŻM planowało wprowadzić na linię do Skandynawii nowe, duże promy "Piast" i "Patria". Armator złożył nawet zamówienie w Stoczni Szczecińskiej Nowa. Jednostki miały wejść do eksploatacji w latach 2010-2011. Projekt upadł wraz z upadkiem SSN.

Port nie wycofał się jednak z planów rozbudowy świnoujskiego terminalu promowego. Wiąże się to z przewidywanym wzrostem masy ładunków przewożonych drogą morską przez Bałtyk.

Stanowisko nr 1 będzie mogło przyjmować promy o długości do 220 m (samo nabrzeże będzie miało 242 m). Gotowe będzie w 2014 r.

Kolejna inwestycja to rozbudowa nabrzeży na półwyspie "Ewa" w Szczecinie, czyli tego, na którym stoi elewator o tej samej nazwie. Wartość tego przedsięwzięcia szacowana jest na około 47 mln zł, z czego połowa pochodzić będzie z funduszy Unii Europejskiej. Przetarg został już ogłoszony. Inwestycja obejmuje budowę nabrzeża postojowego (Nabrzeże Niemieckie) o długości 163 m i głębokości technicznej 10,5 m oraz przebudowę pochodzącego z lat 30. ubiegłego wieku Nabrzeża Zbożowego wraz z jego wydłużeniem o 35 m.

"Realizacja inwestycji wpłynie na zwiększenie możliwości przeładunku zboża oraz liczby obsługiwanych statków" - informuje zarząd portów.

Inwestycja związana jest z powstaniem na półwyspie nowego magazynu zbożowego, który powstał przy elewatorze "Ewa".
 

Źródło: Gazeta Wyborcza Szczecin


(c) 2008 by Central European Transport Corridor. All rights reserved. Designed by Mediastar
© 2008 by Central European Transport Corridor. All rights reserved. Designed by Mediastar
Design by Media Star